historiaPomysł akcji powstał w 2014 roku w trakcie XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Piesza Suwałki – Wilno, która rozpoczęła się 15 lipca o godz. 7.00 Mszą św. w Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Około 800 pielgrzymów podzielonych na siedem grup przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej. Organizatorem był ks. Jarosław Wąsowicz SDB – polski ksiądz katolicki (salezjanin), historyk i publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej.

Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim co mogli ofiarować. Całą pielgrzymkę zakończyła 24 lipca uroczysta Msza św. przed obrazem Matki Bożej w Wilnie.

W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Wożniak. W miejscowości Turgiele (Turgeliai – około 30 km od Wilna), spotkał na swojej drodze starszą Panią, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami z plasterkami wędliny i pomidorami oraz marchewkami. Ze zdjęcia, które wykonał Pani Aleksandrze Wojtek zrodził się plan pomocy naszym Rodakom na Litwie.

Pierwszym krokiem akcji było odnalezienie Pani Aleksandry. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Po pokonaniu ponad 1000 km udało się osiągnąć cel i odnaleźć niesamowitą osobę, która okazała pielgrzymom wielkie serce.

Pani Aleksandra, która nie kryła wzruszenia i radości.