Kochani Darczyńcy, Partnerzy, Koordynatorzy, Wolontariusze podsumowujemy Edycję 2015 i startujemy z Akcją “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach 2016”.

Na koncie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej udało się w roku 2015 zebrać dokładnie 64.957,17 PLN. Dzięki Państwu Agacie i Robertowi Słowińskich oraz Panu Stanisławowi Małolepszemu z Wrocławia wyjechała paczka warta 20.000 PLN z markową odzieżą. Z ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i zagranicą wolontariusze zgromadzili około 3 tony produktów. Dodatkowo za kwotę 10.000 PLN na lipcowe ferie do Polski zostały zaproszone polskie dzieci z Litwy.

Bilans II Edycji Akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to 110.000 PLN pomocy. 900 świątecznych paczek dotarło przed Bożym Narodzeniem do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Dary pojechały do Turgieli, Solecznik, Rakańców, Ejszyszek, Butrymańców, Koleśnik i Niemenczyna. W obie strony dwa samochody (ciężarowy i bus) pokonały prawie 3000 km.

Ponad 400 Darczyńców wsparło naszą akcję z około 200 miejscowości. Tegoroczna “Paczka” kosztowała w całości 41.839,50 PLN (towar, kartony, słodycze, transport, logistyka). Na dalsze działania pozostało na koncie Akcji 23.117,67 PLN. Środki te zasilą trzecia edycję, którą organizujemy w tym roku.

W planach III Edycji Akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” mamy kilka wydarzeń. Pragniemy zaprosić młodych Polaków z Wileńszczyzny na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie. Przygotowujemy także niespodziankę dla naszej Bohaterki Pani Aleksandry, dla Pani Halinki i Pani Władysławy.

Nieodłącznym elementem naszej Akcji są także charytatywne koncerty, które usłyszymy w listopadzie i w grudniu. Finałem “Paczki” będzie pakowanie darów w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Przecławiu. Mamy nadzieję, że przygotujemy jeszcze więcej paczek, które zawieziemy także do nowych miejscowości, gdzie mieszkają potrzebujący Polacy.

W tym roku chcemy nawiązać trwałą współpracę z Miastem Szczecin, Miastem Stargard, Miastem Police, Powiatem Polickim, Miastem Świnoujście, Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Wojewódzkim oraz tradycyjnie już z Gminą Kołbaskowo.

III Edycję wsparła Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej i firma Surge Polonia, która ubiera naszych Wolontariuszy. Razem z IPN oraz Surge Polonia przygotujemy wyjątkowe i niepowtarzalne patriotyczne piny oraz koszulki. Pracujemy już nad projektem. O wsparcie naszej Akcji zwrócimy się także do Pary Prezydenckiej. Będzie to dla nas zaszczyt i wyróżnienie.

Nie byłoby sukcesu II Edycji, gdyby nie ogromne zaangażowanie i praca setek wolontariuszy, który poświęcili swój czas i serce. Wsparło nas łącznie ponad 100 instytucji, organizacji i szkół.

Bardzo dziękujemy naszym Partnerom: Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” w Szczecinie, Gwardia Narodowa Szczecin, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin, Kontrast Kwartet, Szkolny Klub Historyczny Technikum Informatycznego SCI, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13. Batalion, Błońska Inicjatywa Młodych, Szkoła Podstawowa w Przecławiu, Salezjański Ośrodek Wychowawczy “Dom Młodzieży im. św. Jana Bosko” w Trzcińcu, Gmina Kołbaskowo, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział Szczecin, wlepki.com, Prawo i Sprawiedliwość Jedlińsk, Szczecin Sklep Kibica- Patrioty Nowy Turzyn, Patriotyczna Pogoń Szczecin, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie,Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, T-Shirt.pl, Horus, Społeczne Gimnazjum Usteckiego Towarzystwa Oświatowego w Ustce, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Policach, Gimnazjum nr 2 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Błoniu, Gryfiński Ruch Patriotyczny, Parafia Najświętszego Imienia Jezus w Stamford, Drużyna sportowa Muay Thai Bełżyce, Polska Misja Katolicka w Bernie, Firma Poligraficzno-Wydawnicza POLIGRAF – Marek Słomski, Gimnazjum im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce, FC Polonia Berlin e.V., Berlińska Polonia, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Kwidzynie, Powiat Policki, STATECH – inżynieria budowlana, wycena nieruchomości, Zakład Usługowy Remontowo Budowlany Słowiński Robert, Stargardzkie Centrum Kultury, Stowarzyszenie “Potrzebny Dom”, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargadzie, Parlament Studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Bractwo Małych Stópek, Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy, Gimnazjum nr 34 w Szczecinie, Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, Stowarzyszenie POLITES, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, Joanna Wacławek, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Pruszkowie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Lublinie, Diakonia Społeczna, Szkoła Podstawowa Nr 1 im Kpt. Leonida Teligi w Ustce, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny w Szczecinie, Przedszkole Niepubliczne Jarzębinka w Chojnicach, Surge Polonia, Pomorze Zachodnie, Przystanek Wolontariat, Dom Wydawniczy Rafael, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Jana Pawła II w Rzepczynie – Salezjanie, Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu k. Szczecina, CH Galaxy, Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach, Klub Strzelecki LOK Grot Białystok, Hubertus – Strzelnica Sportowa, Multi Packaging Solutions Bialystok sp. z o. o., Biuro Warszawska 6, Współpracownia sp. z o. o., Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, InsERT S.A., Jednostka Strzelecka 4031 Szczecin, Parafia Rzymskokatolicka w Mieszkowicach, Rycerze Kolumba – Mieszkowice i Moryń, Zespół Szkół w Widuchowej.

Akcja jest inicjatywą oddolną, charytatywną i w 100 procentach dobrowolną. Organizatorzy, Koordynatorzy i Wolontariusze pomagają bezinteresownie i nie pobierają żadnego wynagrodzenia.

Druga edycja akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” rozpoczęła się już w czerwcu. Pierwszym etapem charytatywnej zbiórki było zorganizowanie letnich wakacji dla dzieci z Kresów. Razem z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zaprosiliśmy w lipcu polonijne dzieci na kolonię z elementami obozu językowego. Wzięło w niej udział 40 dzieci z rodzin polskich mieszkających na Grodzieńszczyźnie na Białorusi oraz 10 dzieci z rodzin polskich z Wileńszczyzny. W trakcie turnusu dzieci brały udział w lekcjach języka polskiego oraz w integracyjnych zabawach z polskimi rówieśnikami z województwa Zachodniopomorskiego. Przez 12 dni dzieci odpoczywały w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym “Brzózki” w Popielewie k/Nowego Warpna.

Zbiórkę funduszy prowadziliśmy na koncie od 23.09 do 14.12.2015. Dodatkowo w dniach 02.11 – 14.12 uruchomiliśmy ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i za granicą. Zbiórkę darów materialnych prowadziliśmy także przed szczecińskim Marszem Niepodległości.

Zrealizowaliśmy cztery koncerty: “Koncert Muzyki Polskiej” Uczniów klas 1-6 Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego, “Koncert świąteczno-patriotyczny” Uczniów i Nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w CH Galaxy, “Koncert świąteczno-patriotyczny” zespołów “Kontrast Kwartet”, “Flażoleciści z Przecławia”, “Rozśpiewana gromada”, “Niepokorni” w Parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu oraz koncert “Rodakom na Kresach” w Stargardzkim Centrum Kultury dzięki pomocy Stowarzyszenia Potrzebny Dom, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie oraz SCK.

W ramach naszej akcji Kibice Pogoni Szczecin przygotowali także prawie 50 świątecznych upominków dla Żołnierzy Armii Krajowej mieszkających w Szczecinie.

17 grudnia w Szkole Podstawowej w Przecławiu, zaszczycili nas swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Para Prezydencka przygotowała pierwszą paczkę na Kresy oraz przywiozła ze sobą osobistą paczkę dla polskich dzieci ze Szkoły Specjalnej w Solecznikach na Litwie oraz dla Pani Aleksandry, bohaterki akcji “Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

Podczas przygotowywania paczek na Wileńszczyznę ponad 100 Wolontariuszy pakowało dary dla naszych Rodaków na Kresach.

Podczas uroczystego pakowania, z dedykacją dla Pary Prezydenckiej oraz wszystkich Darczyńców, Wolontariuszy i Kresowiaków, wystąpili uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, muzycy Stowarzyszenia Villa Grawitza (w składzie: Kamil Borsuk (akordeon), Szymon Kaczorkiewicz (gitara), Katarzyna Kupny (Wiolonczela), Anna Strycharczyk (Skrzypce), Jakub Strycharczyk (skrzypce), Maciej Strycharczyk (saksofon/klarnet)) oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Przecławiu (Zespoły: “Rozśpiewana gromada”, Flażoleciści “Na fali” i Dzwoneczki).

“Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja szczecinian. Pomysł zrodził się podczas lipcowej XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno w 2014 roku. W trakcie marszu do Wilna pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali wszystkich pątników, czym tylko mogli.

Wtedy, inicjator akcji, Wojciech Woźniak spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy Rodakom na Kresach. Nazwa akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci polskich korzeni oraz pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa.

Pomysłodawcą akcji jest Wojciech Woźniak, a współorganizatorami Łukasz Szełemej i ks. Maciej Szmuc z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Akcja zadedykowana jest, pochodzącym z Kresów, Żołnierzom Armii Krajowej ze Szczecina – Pani Major Danucie Szyksznian-Ossowskiej, ps. „Sarenka” (Powstaniec Wileński) oraz Panu Kapitanowi Zbigniewowi Piaseckiemu, ps. „Czekolada” (Powstaniec Warszawski).

Od początku drugiej edycji akcję wspierała Pierwsza Dama, Szanowna Pani Agata Kornhauser-Duda.

Dziękujemy wszystkim Ludziom Wielkiego Serca!
Wojciech Woźniak, Łukasz Szełemej, ks. Maciej Szmuc

Mamy nadzieję, że możemy liczyć na Wasze wsparcie także w tym roku. Dziękujemy bardzo za wpłaty, które cały czas otrzymujemy.

W roku Miłosierdzia Bożego naszą Akcję zawierzamy Matce Bożej Królowej Polski.

Zawierzenie Matce Bozej Krolowej Polski

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach 2016
Konto: PL 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757
Car­i­tas Archi­diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ul. Wieni­awskiego 5, 71-142 Szczecin
Dopisek “Kresy”.

Pozdrowienia
Wojtek Woźniak, Łukasz Szełemej, ks. Maciej Szmuc

Znajdziecie nas na:
www.fb.com/rodakomnakresach
www.twitter.com/RodacynaKresach
http://plus.google.com/100953056014547433415
www.youtube.com/channel/UCptG9vllMfyTNBIUDO18lnA

#pomagamy
#rodakomnakresach