Pierwsza w tym roku odsłona akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach już za nami… Paczki dostarczone, Rodacy wyściskani, zadanie zakończone. A teraz czas na krótkie podsumowanie.

Paczki z artykułami żywnościowymi trafiły do Polaków mieszkających na Litwie tuż przed Wielkanocą. Finał akcji poprzedziła zbiórka słodyczy, przede wszystkim jajek z niespodzianką i czekolad, z których wykonano paczuszki dla dzieci, (250 szt.). Już na Litwie zostały im przekazane przez drużynę świątecznego „Zająca”. Zbiórka prowadzona była między innymi w Grudziądzu pod szyldem Kresowiaczka, w Szczecinie, w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Kremera w Bobrówku, Szkoły Podstawowej w Łęku Przedmiejskim, Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej w Kończewie.

W dniach 18-19 marca odbyło się już tradycyjne pakowanie produktów do paczek, tym razem w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Węgorzynie. W pakowaniu uczestniczyła młodzież z ww. szkoły, mieszkańcy gminy, Pani Burmistrz Monika Kuźmińska, Prezes INFRA – PORT Sp. z o.o., Przemysław Nagórski, Prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie Piotr Nagórski, oraz jak zwykle niezawodni działacze opozycji antykomunistycznej. Podczas pakowania przygotowano 500 paczek żywnościowych składających się z produktów o długim terminie przydatności, słodycze oraz wędliny. Po zakończeniu pakowania, kartony z darami zostały zapakowane na 3 samochody dostawcze, a grupa 8 osób z Prezesem Fundacji wyruszyła na Litwę w celu ich przekazania.

Paczki z darami przekazywane były od 20-23 marca. Miejsca, do których trafiły:
– Polska Szkoła Specjalna w Solecznikach
– Ośrodek pomocy dla emerytów w Solecznikach
– Parafia w Solecznikach
– Caritas w Ejszyszkach
– Gimnazjum im. Konarskiego w Wilnie
– Parafia Św. Ducha w Wilnie
– Hospicjum w Wilnie
– Szkoła w Turgielach
– Zespół Folklorystyczny „Turgielanka”
– Miejscowość Koleszniki
– Miejscowość Butrymańce
– Miejscowość Kamionka
– Osoby prywatne

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Wielkanoc 2024 realizowana jest przy wsparciu:
Sponsor Główny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Darczyńca: INFRA-PORT Sp. z o.o.
Darczyńca: Paneldoor s.c.
Darczyńca: Starostwo Powiatowe w Policach
Darczyńca: ELEKTRO – MONT Zakład Wielobranżowy
Partner: Gmina Węgorzyno
Partner: Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej
Partner: Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie